30 augusti 2017, 10:01

Genetikforskaren: "Vi har ett ansvar att avla hästar så att de har lätt för att göra det vi vill"

Gabriella Lindgren forskar kring hästar och genetik vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU). Inom nötaveln används genomisk selektion väldigt mycket och detta kommer troligtvis att öka även inom hästaveln.
  
Att genetiken i stor utsträckning styr sådant som mankhöjd och antalet gångarter är inte så konstigt, men Gabriella och hennes team har till och med hittat en specifik gen som har stor betydelse för att travhästar ska kunna trava fort i högt tempo – utan gå upp i galopp. Samma gen styr dessutom till del anlaget för passgång hos islandshästar.
  
Genetikforskarna på hästsidan tittar på prestationsegenskaper, men givetvis också på olika sjukdomar. Genom deras kartläggningar kan vi undvika att avla på hästar som exempelvis har anlag för vattenskalle. Sådant som hur genetik påverkar hästars temperament är förresten något Gabriella tror att vi kommer att lära oss mer om framöver.