9 januari 2014, 21:05
Situps på olika vis
Starka magmuskler är viktigt för ryttare. Visst tränar vi dem varje gång vi rider men för att få en stabilare sits och bättre hållning är det klokt att stärka både mage och rygg lite extra! Den klassiska situpsen är enkel att göra hemma och man behöver inte alls göra 100 stycken på rad för att det ska göra någon skillnad. Om du är ovan vid att göra situps kanske det är rimligare att börja med 10 stycken och känna hur det känns, sedan lägga på fler utefter hur stark du är. För att få ut så mycket som möjligt av situpsen är det viktigt att:
Tänka "naveln mot ryggraden" när du utför situpsen.
Hålla nacken rak, dra inte in huvudet mot bröstkorgen.
Glöm inte bort att andas. ;)
Dessutom kan man göra situps på flera olika sätt. Något så enkelt som att placera sina ben och armar på olika sätt gör att man kommer åt olika muskler i magen. Här är tre olika sätt att hålla armarna:
Håller du armarna rakt upp:
Kommer du åt de övre magmusklerna.
Armarna i kors:
Passar bra när du gör situps åt sidorna (vrid överkroppen till ena sidan när du gör situpsen, sedan samma med andra sidan) för att komma åt sidmuskulaturen i magen.
Med armarna sträckta rakt fram mot fötterna:
Tar det tag ordentligt i de nedre magmusklerna.
Lycka till med situpsen!
ANNONS:
ANNONS: