2 april 2012, 19:35
Ni är så himla bra!
Samma känsla som jag får när jag seglar över ett hinder med Cajza, precis samma känsla får jag när jag berättar något svårt för er och får goda tips och råd!
Om jag kunde ta er alla och krama er just nu, då skulle jag göra det! Krama så hårt att ni tappade känseln i era revben (på ett positivt sätt!)
Medryttare är ett ord som i mina öron klingar trubbel, det blir osämja om hur hästen ska ridas och skötas, vad den ska äta osv..
Jag tar hand om Cajza på ett sätt som jag tycker är superbra, ska någon annan komma och ha åsikter om hur hon sköts?
Det har verkligen varit min ärliga reflektion när jag hör ordet medryttare.
Idag har jag fått många mail och samtal om medryttare. Vet ni vad? Inte alla vill träna och tävla!
Det finns härliga människor som vill spendera tid i ett stall och konditionsträna hästen ute i skogen.
En sån person vill jag ha! En sån person ska jag hitta!
Jag återkommer med vad jag söker lite senare, när jag vet om Cajza får vara kvar och i vilket stall vi ska stå i.
En vän till mig föreslog en annan lösning på problemet idag, om det slår in så blir jag hur glad som helst! Men det får jag veta imorgon, håll tummarna är ni snälla!
Vi har kommit fram till många lösning ikväll, jag och Per. Det är tur att vi båda älskar hästen och ser henne verkligen som en familjemedlem.
Men att byta jobb eller flytta från Stockholm kommer vi nog aldrig göra :)
Jag älskar mitt jobb, varje stressig rolig och galen minut på kontoret är fantastiskt! Dagarna går så fort att man knapp hinner blinka :)
Som en riktig 08-född och uppvuxen här så skulle jag aldrig kunna flytta från alla jag känner och älskar att ha i min närhet (främst mamma och pappa såklart) ;)
En av mina läsare beskrev mig klockrent i ett mail: "du gör massor av saker och vill inte göra något halvhjärtat utan går in för allt med liv och lust"
Det stämmer helt och hållet, och är det kanske det som är farligast för mig själv? Dessa krav som vi konstant återkommer till här i bloggen. Jag får jobba på det!
Ps. Ni som föreslog att jag skulle sluta blogga. Jo, jag håller med om att det tar tid, men i såna här lägen när man behöver pepp och hjälp då är bloggen helt fantastisk att ha!
/annelie
ANNONS:
ANNONS: