Saras vardag

8 juni 2013, 22:13

Hängning blev uppsittning

Har ni kollat på bröllopet idag? Madeleine var lika vackar som vanligt, men finast av alla var ju lilla Estelle. Söt som socker!! Jag har bara varit på bröllop en gång. Det var när min kusin gifte sig för två år sedan. Kan inte fler som jag känner gifta sig? 

Efter jobbet idag hoppade jag Marco i paddocken, men mer om det berättar jag imorgon. Dagens stora händelse var med lilla Maui. Efter att jag hade ridit Marco kom mamma upp med Maui i paddocken med sadel och träns. Hon ledde runt henne lite, sedan provade jag att hänga på henne igen. Gjorde det häromdagen, men barbacka. Nu när sadeln var på hängde jag lite bättre och Maui verkade inte bry sig något nämnvärt. Mamma ledde henne ganska långt medan jag hängde över ryggen. Jag gled av och skulle göra om det en gång till, men bestämde mig för att slänga över benet och faktiskt sitta på henne. Hon har varit så cool hittills, så jag vågade testa. Slängde över ena benet och lutade mig fram på mankammen. Hon var jätteduktig och stod still så vi till och med fick några bilder. Innan jag gled av rätade jag lite försiktigt på mig också. Hon överraskar varje dag den lilla damen!



Ser ganska cool ut va?



Hej hej! :)

Om tre veckor ska hon åka tillbaka till Tina och lösdriften för att gå på bete hela sommaren. Fram till dess ska vi fortsätta pyssla med henne, longera, eventuellt sitta någon mer gång och förhoppningsvis prova löshoppning någon dag. Blir skoj att se vad hon tycker om lite bommar :)

ANNONS: