Portugal-bloggen

25 april 2013, 01:37

Trött och lycklig

Haft en toppendag idag. Solen sken, typ 25 grader varmt och 8 superfina hästar. Kan inte bli mycket bättre. Sista hästen var Flor, tur att unghästarna inte pallar mer än 15-20 minuter med ryttare för jag var ganska slut. Normalt jobbar jag 7 hästar, men måndagar och onsdagar har jag Venturoso extra då Carolina går länge i skolan. Oftast hjälper jag henne då hon rider, men det går ändå fortare då hon gör iordning medans jag avslutar en häst. Dessutom är Venturoso rolig att rida och nyttig för mig då han är rätt olik "mina" andra hästar.

Tycker det är rätt lagomt med 7 om dan, 8 går bra, men nog känner man av det i kroppen mot kvällen. Det är en sak om man har någon som gör iordning hästarna åt en, men jag gör allt själv. Jag tycker det är rätt mysigt att pyssla på hästarna och man kan hålla koll om de får sår, är varm i ett ben eller dyl. Jag tar ganska lång tid på mig, hellre vara länge ute i stallet än att stressa runt.

Har två nyheter. Den första och bästa är att Maria Eriksson (som jag jobbade för i Kalix) kommer hit en vecka i slutet av maj för att ha lektioner. :D Det kommer bli toppen att ha "fri tillgång" till henne en hel vecka, oj vad jag längtar! Hon är fortfarande den bästa tränare jag har ridit för. Och nu har jag hunnit prova på några stycken. Kan förresten passa på att gratulera Maria och Björn för vinnare av årets pryl 2012 här på Hippson! Deras fantastiska uppfinning Höbjörn fick flest röster. Häftigt!

Det andra som ska hända är att vi ska på tävling. Första helgen i maj anordnar de en liten dressyrtävling på min gamla arbetsplats, classical equines. Jag och Carolina åker med Venturoso och Princess. Vi får se om Manuel följer med eller inte. Kul ska det då bli och en bra check inför stora tävlingen i Ponte de Lima (slutet på juni).

Manuel var snäll och tog lite kort på mig och Prinsessan. Enjoy!

ANNONS: