Portugal-bloggen
20 mars 2013, 00:55
Svacka i ridningen
Ibland hamnar man i svackor. Just nu känns det som att jag inte har någon koll på vad jag håller på med. Jag rider alldeles för mycket med händerna, tappar positionen och funderar allvarligt på att börja samla frimärken istället. Jag vet att det är upp och ner för alla, fast det känns som att man aldrig kommer ta sig ur det. Hästarna har gått sådär och jag måste börja fokusera på det viktiga, vad nu det är.. Det är en frustrerande känsla vilket inte gör saken bättre. Den enda som går riktigt bra just nu är Ullisses. När jag sitter på honom känner jag mig duktig, guld värt just nu.
Måste berätta om dagens miss. Idag är det fars dag här i Portugal. Jag var supernöjd över att ha koll på datumet för en gångs skull och ringde upp pappa för att gratta. Han lät lite förvånad när jag ringde och ännu mer när jag sa "grattis på fars dag". Fars dag i SVERIGE är nämligen på en söndag, i november (kollade upp det efteråt) och det är bara i Portugal fäderna firas idag. Tyckte det var dumt att länderna har olika dagar, men gratulerade iallafall på portugisiska fars dag och jag tror att pappan var rätt nöjd med det. Tokigt och roligt :)
Idag har eftermiddagen spenderats i Porto city. Älskar denna stad med gamla hus/byggnader huller om buller, flod/hav och att det aldrig är platt (lite jobbigt när man måste gå i uppförsbacke!). Köpte presenter till mamma och pappa som har fyllt och ska fylla år. Får äran att fira mamma på hemmaplan då det är den 2:a april.
Det är nära nu, om en vecka befinner jag mig hemma i Piteå. Längtar!
Spretigt inlägg, ska ta tag i mig själv och imorgon ska jag rida skitbra. Sådeså.
Kram och sov gott!
Astrid
ANNONS:
ANNONS: