Saras vardag
27 augusti 2014, 09:43
Sträckning av kotsenskidan
Igår var Marco hos veterinären och ultraljudades. Var rätt övertygad om att det skulle vara en senskada, då det inte kändes bra alls på morgonen när jag kände på honom. Tur i oturen så var det inga blödningar på någon sena, men däremot hade han sträckt kotsenskidan på vänster bak. Ganska rejält verkade det som och veterinären trodde att han förmodligen gjort något slide stop eller annat tvärt kast i hagen. När mamma tog in honom i fredags hade han varit svettig, så uppenbarligen hade han sprungit och det var efteråt samma dag som jag märkte att han inte gick rent när han skulle trava.
Han kan vara vild i hagen och ni har ju sett videos hur vig han är när han bockar, både med och utan mig på. Det senaste har han ändå bara gått i liten grushage, då vädret varit kasst, men han lyckas med rodeo ändå.. What to do? Kan ju inte ha honom instängd resten av livet. Får nog bli bomull och bubbelplast ändå..
Det tar lång tid för detta att läka. Han fick kortison igår och ska börja äta metacam idag. Det är pytteliten hage som gäller och vila i 6-8 veckor. Första återbesöket blir om tre veckor.
Åååh, vad detta är tråkigt :( Han har känts så himla fin och bra, och vi som kommit igång med träningarna för Thomas. Han skulle få vila helt några veckor nu när jag reser bort, sedan hade jag sett fram emot en grym höst och vinter med träningar och tävlingar. Nu blir det istället helvila i 6-8 veckor och när jag kommer hem från min resa (om sju veckor idag) kan vi eventuellt börja skritta lite försiktigt. Blir en höst och vinter med lugn, lugn igångsättning.
ANNONS:
ANNONS: