Portugal-bloggen
10 februari 2013, 20:52
Provridning och duktiga bäbisar
Vill börja med att tacka för alla fina kommentarer på videon. Gör mig glad :) Och som svar på en läsarfråga som var om man alltid får ha spö inne på banan. Svaret är ja, du får rida med spö i alla klasser på tävling här. Jag tycker det är superbra, självklart kan det vara en nackdel om man vill tävla internationellt. Men för unghästarna och barnen är det toppen. Även dressyrprogrammen tycker jag är "snällare" och mer anpassat för yngre hästar. Men det tror jag redan att jag har skrivit om.
I veckan har hästarna varit superfina, självklart fick tävlingshästarna en soft vecka med mer longering och bus i ridhuset för att återhämta sig. Jag red Prinsessan första passet i fredags och hon hade återhämtat sig till 110 %! Dessutom hade vi busiga föl i hagen bredvid banan, det var blåsigt och en livsfarlig katt smög (?) runt. Efter ett tag då fokusen äntligen hamnade på mig var hon riktigt fin. Jag red även ett kort pass igår för att få resultatet från fredagens arbete. Redan från början var hon som en dröm. Galoppen är super, min nedsittning i trav behöver jag jobba mer med. Hon rörs gode mycket och jag börjar att klämma med knäna vilket inte är uppskattat. Förstår fortfarande inte hur tur jag har som får rida en sådan superhäst!
Elmo har jag ridit med portugisisk utrustning och jag tycker han går bättre med den sadeln. Jag känner honom bättre med sätet och behöver inte använda skänklarna lika mycket. Har haft problem i galoppfattningarna då han ibland "hoppar" in i fattningen. När han är så kort i kroppen tror jag att mina skänklar hamnar för långt bak, han tycker det är obehagligt och skuttar. Med den portugisiska sadeln kan jag använda mig enbart av sittbenen in i fattningen och då är det inga problem. Kan också vara att den sadeln ligger bättre på honom då den är en storlek mindre än dressyrsadeln. Traven känns annorlunda (på ett bra sätt) sedan vi kom hem från Santarem. Under fredagens pass fick jag några steg med härligt schwung. Hoppas att han fortsätter utvecklas så vi kan göra bra ifrån oss på feiran i Trofa.
Igår var det premiärridning på Flor och Formosa! Mina tjejer börjar bli stora :)
Jag började att longera som vanligt med sadel, stigbyglarna nere, inspänningstyglar, träns och kapson. När de gick bra och avspänt hjälpte pappa Manuel mig. Han höll i longerlinan, jag började med att hänga på sidan och vi gick några steg i skritt innan jag svingade över benet. Sedan blev jag longerad i skritt och trav under max 10 minuter. Det känns bra att vi har tagit det lugnt och att de är vana vid att ha mig hängandes och klängandes. Flor var en stjärna! Inga problem alls, hon var stencool och jag satt med ett leende hela tiden. Eftersom jag inte hade tyglar behövde jag bara hålla i sadeln och förbygeln, i traven satt jag ned för att kunna hålla undan benen. När man rider lätt behöver man hålla om mer med skänklarna, vi ska upprepa detta några gånger innan jag börjar med det. Formosa är en känsligare dam. Jag tror inte hon var brydd om att ha mig på ryggen, det var mer att ha en ny människa på backen. Eftersom hon alltid har gått ute i flock tills tre månader sedan, är hon såklart mindre hanterad. Hon var lite osäker med pappa Manuel, men när hon började gå framåt gick det hur bra som helst. Lite spänning ska det vara! Det är verkligen ett stort steg att ha "ridit" på bäbisarna. Nu är det bara Falcao som ska debutera under ryttare. Tror det kommer att gå bra, han har varit ovanligt fokuserad senaste gångerna vi har jobbat, men man får alltid hålla ett extra öga på honom.
Nu blir detta ett megalångt inlägg, men jag måste skriva kort om provridningen idag. Vi åkte alltså och testade två hästar (som är uppfödda här) till mig för att göra we. Det var intressant.. Båda hästarna var trevliga, men det behövs en del jobb, dessutom måste jag träna dem på de olika hindrena. Det känns som att det behövs ett litet mirakel för att få det att fungera på mindre än 3 veckor. Men jag VILL VILL VILL så himla gärna göra tävlingen i Trofa, jag älskar we och att få göra det på en feira är så kul. Samtidigt vill jag inte lägga ned en massa jobb, plus allt extra som blir för ägaren, min arbetsgivare och inte kunna genomföra en bra tävling. Om jag tävlar vill jag känna att jag och hästen är redo och har chans på bra placering. Så nu har jag en hel del att fundera på.. Den första hästen var fin, bra temperament och förmodligen lättare att träna på hindrena. En häst som du behöver rida varje steg och inte så säker på bytena. Den andra hade en härlig energi, lite knepigare huvud och kanske inte så lätt att rida en we-bana på. Men den hade en attityd som jag gillade och gav stundvis bra känsla. Den kändes även säkrare i bytena och hade riktigt bra galopp. Varför ska man alltid fastna för de knepigare hästarna? Får sova på saken och på tisdag åker vi förmodligen dit igen med transport ifall jag bestämmer mig för att ge en av hästarna ett försök.
Ha en trevlig söndagskväll!
Astrid
Elmo i sina portugisiska kläder :)
ANNONS:
ANNONS: