Portugal-bloggen
30 april 2012, 12:15
Presentation av Butler
Jag kom på att jag inte har berättat så mycket om min häst Butler (Bobo till vardags).
Jag köpte honom i augusti 2011 då jag började jobba hos Maria Eriksson i Kalix. Han är född 2006, efter Blue Horse Romanov-Sydney. Han har även Rubenstein längre bak i ledet. Jag köpte honom från Eskilstuna och han är uppfödd i Danmark. 180 cm i mkhjd (!).
Han är en speciell häst, han är hemskt snäll om än lite nervös. Nu är han bättre, men han har några märkliga vanor. När han blir stressad kan han börja steppa omkring, men det blir aldrig mer än så. Jag har aldrig sett en häst göra reagera så. Om man säger åt honom för skarpt blir han orolig eftersom han alltid försöker vara till lags. Han är ingen tuffing om ni förstår vad jag menar. Nu har han dock blivit lite kaxigare och har till och med provat på att busa lite.
Jag kan säga att det är lite skillnad att komma hem och rida honom då man är van vid små lusitanos.
Under tiden jag är i Portugal är det min mamma som har ansvaret över vår guldklimp. Han är utbildad LA dressyr och hoppningen har varit svår, men nu har han börjat komma på hur man ska göra. Mamma hoppar cirka en gång i veckan även om det inte är planerat att starta honom. Men vi får se, kanske i framtiden han får gå några lättare hoppklasser. I framtiden hoppas jag att han ska kunna gå de högsta klasserna i dressyr, målet är förstås Grand Prix! Vi får se om vi kan gå hela vägen :)
Det känns väldigt bra att han har en stadig grund och vi har gått långsamt fram i utbildningen på grund av hans storlek. Han är hemskt lättlärd och jag rolig att jobba med. Vi gjorde en start i Luleå förra året, nu i Kågedalen blir det vår andra riktiga tävling. Ska bli spännande!
Ska alldeles snart dra iväg och rida, om vädret tillåter ska jag rida ute för att träna inför tävlingen.
Ha en riktigt bra valborgsmässoafton. :)
/Astrid
Jag och Bobo i lördags
ANNONS:
ANNONS: