Saras vardag
16 juni 2015, 21:32
Ny kavaj + Placering
Hej! I söndags när vi var inne på Åby passade vi på att shoppa lite hos Svensk Ridsport i deras tält :) Jag fick en ny kavaj av mamma. Helt galet snällt! Var liksom inte i behov av en ny kavaj, men för någon månad sedan började hon prata om att hon ville köpa en ny blå kavaj till mig (då tackar man inte nej), och i söndags blev det den här jättefina kornblå från Animo. Älskar färgen!! Vi köpte även en ny pad till Marcos sadel. Har en svart Ogilvy som jag använder på både Marco och Heddas hoppsadlar, men är lite jobbigt att skifta den mellan sadlarna hela tiden, och speciellt på tävling när man startar båda hästarna i samma klass. Köpte därför en brun pad till Marcos bruna sadel. Inte från Ogilvy, men ser ut och känns likadan :)
Tidigt i morse åkte pappa och jag in till Åby igen. Idag hoppade jag Rivica i första klassen, 110cm bedömning A:0+A:0 två faser. Från början var jag anmäld med Ratzia, men som jag skrev i förra veckan så var hon lite svullen i benen efter att ha kommit ut i stora gräshagen. Hon är inte svullen längre och rids som vanligt, men blev ju en hel del skritt förra veckan, så valde att ta Rivica istället :)
Rivica var verkligen superfin, och inte alls så tittig och spänd som hon var sist vi var inne på Åby. Då är det ändå mycket mer tält, flaggor och skynken under denna tävling. Hon hoppade jättefint och var dubbelnolla! Planen var att försöka få till en jämn, felfri runda. Inte rida järnet i omhoppningen, utan en väl avvägd ritt helt enkelt. Det räckte ändå till placering, kom 11:a och det var 14 placerade. Hur kul som helst!! :)
Så fina rosetter de har på dessa tävlingar! :)
Videolänk Rivica 110cm: http://play.videofy.me/v/10422377
ANNONS:
ANNONS: