Saras vardag
17 januari 2018, 13:23
Kick-Off Amanda Ericsson
Hej! I helgen var jag som sagt på kick-off för Amanda Ericsson med Ratzia. Jättekul och givande!
Dag ett red vi fram hästarna själva i trav och galopp innan det hårda jobbet började ;) Amanda hade byggt upp små studsar på kortsidorna. På ena kortsidan var det lite längre avstånd och på andra kortsidan kortare avstånd. Vi började med att trava över dessa och sedan red vi serpentiner över medellinjen ner till nästa bomserie på andra kortsidan. När vi gjorde serpentinerna och passerade medellinjen skulle vi sakta av till skritt och skritta några steg. Känna att hästarna slappnade av i skritten innan man började trava igen.
Gick sedan över till galopp och gjorde samma sak där fast med avbrott till trav istället för skritt. Det var lite svårare för Ratzia. Då låg hon på väldigt mycket direkt i traven och ville flyga iväg i galopp direkt. Fick jobba på att få henne att vänta och slappna av.
Hoppade sedan tre små räcken på båge med 18 meter emellan. Först skulle vi rida på fem galoppsprång mellan hindren ett par gånger. Fick hålla ihop Ratzia och försöka få till de fem sprången så lika som möjligt så att inte sista blev för kort. Lite svårt först, men fick sedan in rytmen. Efter några gånger ändrade vi och red på fyra galoppsprång. Mycket lättare för Ratzia, flöt på jättebra! :)
Avslutade med att hoppa en liten serie. Galoppbom på marken till ett litet räcke, ett galoppsprång fram till ett litet räcke och sedan studs fram till ett räcke som vi sedan gjorde om till oxer och höjde successivt. Ratzia fick avsluta med en större, bredare oxer och kämpade på riktigt bra genom serien alla gånger!
Video från dag 1
Dag två skulle vi hoppa bana. Började med gemensam framridning. Travade runt på spåret. På ena långsidan flyttade vi dem först några steg in, trav rakt fram, sedan sakta av till skritt några steg, trava och flytta ut till spåret igen. På andra långsidan gjorde vi en liten volt runt ett hinder och hade dem något utåtställda, sedan trava på fram en bit för att sedan göra ytterligare en volt runt ett annat hinder. Gjorde sedan likadant i galopp fast rättställda i volterna. Sköt på ordentligt fram mellan volterna på långsidan så hon fick jobba med att både länga och korta sig.
Hoppade sedan fram ett par gånger på ett räcke och sedan på ett stigsprång som sedan blev trippelbarr. Jag började att hoppa banan en gång på lägre höjd. Banan var 10 hinder, 12 språng. Både raka och böjda linjer. Ratzia var pigg och glad, bjöd fint framåt och alla linjer stämde bra. Rytmisk runda! Hoppade sedan en runda till något snäpp högre. Kändes lika bra där! :)
En riktigt bra och rolig träningshelg!
Video från dag 2
ANNONS:
ANNONS: