Saras hästar överträffade sig själva på sista inomhustävlingen. Eller vad sägs om seger i både 1,30 och 1,40? Dessutom bjöd Vilde Bill på rejäla luftsprång.

Saras hästar överträffade sig själva på sista inomhustävlingen. Eller vad sägs om seger i både 1,30 och 1,40? Dessutom bjöd Vilde Bill på rejäla luftsprång.

Saras vardag

15 april 2019, 13:24

Jag är mållös!

Hej! I helgen var det dags för sista inomhustävlingen för säsongen, och vilken helg det blev!! I lördags åkte vi med Hedda och Bill som båda skulle gå 110cm. Bills tredje start på 110cm och första gången som han gick direkt in på den höjden. Spännande!

Började med tant Hedda. Hon var så fin och tyckte det var så kul att vara ute på tävling. Rev sista hindret i grunden. Gick lite fort mot slutet ;)




Sedan var det dags för Vilde Bill. Minst sagt vild! Ledde honom bort till framridningsmanegen och han knappt komma upp i sadeln innan han började bocka och ha sig. Lät honom galoppera direkt några varv så att värsta överskottsenergin försvann. Var ju ute och galopperade ordentligt i fredags i hopp om att han skulle vara lugn och sansad på lördagen. Får nog galoppera lite till innan nästa gång ;) Väl inne på framhoppningen däremot skötte han sig väldigt bra. Hoppade fint! Inne på banan var han väldans pigg och framåt och tyckte det var superkul! Hoppade felfritt!! Han hoppar ju lite stort och kantigt, men tänker att det blir nog bättre med tiden. Är ju fortfarande väldigt nytt det där med att vara ute och tävla :) Supernöjd i alla fall! Kommer bli spännande att komma ut och tävla utomhus med honom nu. Kan hända att det blir väldigt vilt och spänt till en början? Vi får se!







Lille Bill :)



Var väääldigt nära att jag åkte i backen här, tappade båda stigbyglarna och tänkte bara "heeeeelvete", haha!

Igår var det dags för Ratzia och Marco. Från början hade jag anmält båda två till 140cm, men eftersom Ratzia inte känts i toppform så valde jag att ändra henne till 130cm istället. Varken hon eller jag har ju någon direkt erfarenhet på 140-höjd, så då vill jag verkligen känna att vi är i form och haft en bra uppladdning. 130 däremot har vi ju gjort många starter ihop så tänkte att vi får försöka få till en fin runda där istället och hitta tillbaka till flowet.

Startade redan som nummer två, så hoppade fram henne på både oxer och räcke, gick banan och tog sedan två sista språng innan det var dags att lämna framhoppningen. Inne på banan var det bra galopp som gällde så jag istället kunde sitta upp lite på distanserna. Var bedömning A:0+A:0 två faser och vi var felfria i båda faser! Kutade på bra i omhoppningen och gjorde ganska snäva vägar. Eftersom vi startade redan som nummer två var det svårt att veta hur tiden skulle stå sig, men min vän Anna som skulle rida avdelning B sa att hon kände på sig att den där rundan skulle hålla hela vägen! Och det gjorde den! Såååå himla kul! Ratzia vann 130cm och fick sitt första segertäcke!!






På prisutdelning :)



Så nöjda och glada! :)




Kutade på väldigt snabbt visade det sig! :)


Sedan var det dags för Marcobus! Sist vi var här, i februari, åkte jag ju av honom på framridningen för han var så laddad. Den här gången på både framridningen och framhoppningen var han sååå lugn och fokuserad! Det var 140cm bedömning A:0+A:0 två faser. Totalt 14 hinder, 16 språng. En trekombination med räcke, räcke, oxer. Ville så klart vara felfri, men målet var att max ha ett nedslag eftersom vi hade två ner i förra 140 för två veckor sedan.

Marco hoppade jättefint på framhoppningen. Hoppade räcket på maxhöjd sista gången men oxern var nog som högst 130. Jag vill alltid ha en bra känsla på framhoppningen och hoppar sällan lika högt som det är inne på banan. Oftast bara räcket sista språnget.

Inne på banan är han en SUPERSTAR! Hoppar heeeelt fantastiskt och är felfri i båda faserna!! Vad händer? VI VINNER! Kan knappt fatta det?! Finaste Marcobus går in och vinner 140cm! Mamma var typiskt nog så nervös så hon missade att filma, men skit samma, Marco var såååå fin och han hoppade toppenbra! Vilken runda han gjorde <3

Den här vinsten blir ju extra speciell med tanke på hans skada och att det inte ens var säkert att han skulle kunna hoppa igen. Ytterst tveksamt att komma tillbaka på den här höjden. Lipar av lycka och hoppas verkligen att han får hålla sig frisk! <3 Idag har vi varit ute och skrittat en promenad i skogen.



En bild på prisutdelningen innan han började hoppa runt när alla applåderade ;)



Vår första vinst i 140cm! <3 Men största vinsten är att få hoppa honom och den känslan han ger <3





Helt galet?! Jag är mållös!!

Instagram: aamaziingsara och book_a_horse :)

ANNONS: