Saras vardag
21 mars 2014, 13:12
Första nationella starten
Fredag, lördag och söndag har Kungsbacka nationella tävlingar med Grand Prix imorgon. Jag ska vara med alla tre dagar med Marco och Hedda. Marco startade jag i förmiddags i 120cm, hans första nationella start :) Han hoppade väldigt fint på framhoppningen, men lite spänd som vanligt med mycket runt omkring. Likadant inne på banan var han lite "smygandes". Inte det att han stod emot jättemycket, men jag kände hur han var beredd fall något skulle hoppa fram bakom blommorna.
Han hoppade ettan, tvåan och trean fint. Fyran, ett räcke, rev han med bak, jag borde satt ihop honom lite bättre innan. Vände sedan upp från kortsidan och skulle hoppa en kombination som stod kloss an väggen. Lite spänd och rev inhoppet, klarade uthoppet. Ner till nästa hinder, också ett räcke längs med väggen, var det något han stod emot för. Blev ett omtramp och rejält riv. Galopperade sedan lugnt vidare och hoppade sjuan och åttan jättefint.
Sammanfattningsvis så hoppade han fint de tre första hindren, sedan blev det lite spänt och tittigt nästa fyra och avslutade fint på de två sista. Blev ett tidsfel också. När jag kände att han var lite spänd på det runt omkring valde jag att inte driva på och forcera honom, utan istället bara styra runt. Nu när han varit inne en gång hoppas jag att han är mer avspänd imorgon så jag kan ha bätte tryck och att han inte smyger fram :)
Nu ska jag gå ut och börja göra i ordning Hedda och hennes utrustning. Skönt när man bor nära så man kan åka hem mellan klasserna :)
Lille Marcobus! :) Efter sju raka felfria rundor blev det nu en riktig dipp i statistiken med vårt sämsta resultat någonsin, haha! Klart han/vi får ha en dålig dag också :)
ANNONS:
ANNONS: