Portugal-bloggen

12 juli 2014, 16:01

Fina hästar och härlig helg

Självklart försöker jag hänga med alla updates från Falsterbo. Skulle vara jättekul att vara där, men tävlingar osv ställer till det lite.

Men jag klagar inte, det är 30 grader varmt och perfekt enligt mig. Lite varmt att rida, men det går fint nu när man har vant sig. Tror hästarna också gillar värmen, alla går riktigt fint nu. Har haft några härliga moments på Ernst (Enjeitado). Fyraåriga Falcao har klivit upp ett snäpp och jag funderar på att ta med honom på tävling nästa söndag. Vi får se..

Jobbade de flesta hästarna på morgonen för nu på eftermiddagen ska jag åka till Matosinhos och titta på working equitation tävling. Imorgon går manövertestet och speeden som jag också kommer se, måste heja på Nuno och Zangao som är med och tävlar. :)

Man vet att man är nörd när man inte bara jobbar med hästar, utan spenderar sina lediga dagar med dessa underbara djur.

Ha en härlig helg och lycka till alla i Falsterbo :)

Astrid

Härlig tur på Altivo bland vinrankorna

ANNONS: