Portugal-bloggen

11 december 2018, 09:43

Duktiga småpojkar och julkänsla

Den 21:a december åker jag hem för två veckors semester till älskade Piteå. Jag längtar väldigt mycket efter min familj just nu och det ska bli skönt att vila upp sig. Tänk om dygnet hade några fler timmar, det hade löst så många problem.
Vi har haft fantastiskt fint väder senaste dagarna med 20 grader varmt och strålande sol. Har tagit fram min lilla julgran och tittar på julkalendern (Superbra! Vad tycker ni?) vid frukosten för att få julfeeling. Man tager vad man haver. När jag är hemma kommer jag ha träning i working equitation 27–28 december i Råneå. Det finns någon plats kvar så om någon läsare från norr skulle vara intresserad är ni välkomna att höra av er till: Majaelisabethforsell@hotmail.com
 
Det är Anna Semrén och Maja Forsell som har tagit initiativet. Maja har jag haft både som praktikant och hästägare. Hon är väldigt nöjd med Icaro som åkte till Sverige för cirka 2 månader sen. Maja hade ett kul förslag att göra en afterride första kvällen med pizza och hästprat. Man kan komma och vara med på afterride även om man inte rider och fotfolk är varmt välkomna att komma och titta på träningarna. Anmälan till afterride görs till ovanstående mejladress.
  
En annan rolig grej när jag är hemma i Piteå är att mina vänner och hästägare Nuno och Catarina kommer upp andra veckan. Det ska bli så roligt att få visa dem Piteå och riktig vinter! Håller på att fundera ut lite roliga aktiviteter som vi kan göra. Kommer vara intressant att turista i sin egen hemstad.
  
Hästarna har gått väldigt bra nu. I förra inlägget så var jag mest förvirrad och kände mig rätt värdelös på att rida. Nu har det sjunkit in mer och både jag och hästarna har tagit till oss det nya. Jag har inte hittat rätt känsla på Altivo än, men tror inte jag ska experimentera för mycket med honom då han gått bra tidigare och har sina skavanker. Men nu känner jag mig inte helt kass, utan som att jag faktiskt har lite koll på vad jag håller på med. Det går upp och ner i denna sport. Man får passa på att njuta när det går bra för man vet aldrig när det kommer gå neråt igen.
  
Småpojkarna (Jupiter och Jasmim) har tagit stora steg framåt i sin utbildning. De är otroligt trevliga att ha och göra med. Båda hästarna är till salu, för mer info kan ni mejla mig på: astrid_hedman@hotmail.com
   
Ha en bra vecka!

Kram
Instagram astridhedman

ANNONS: