Saras vardag

24 november 2016, 22:31

Dolphins & Bungy Jump

Hej! Nu har vi lämnat Nya Zeeland och igår kväll kom vi fram till Tokyo, Japan :) Ska bara vara här två nätter, men spännande, har inte varit här tidigare.

I helgen som var åkte vi upp till Bay of Islands på Nya Zeeland. Superfint och jättehärligt väder. Fredrik och jag åkte ut med en båt och fick se vilda delfiner. Stannade båten så att vi fick hoppa i och snorkla med dem. Fantastiskt! Så glada och vänliga djur. Simmade omkring oss och lekte! :)




En liten filmsnutt. Bilder finns på Instagram (aamaziingsara) och Facebook :)

Sista dagen på Nya Zeeland blev det bungyjump från Auckland Harbour Bridge. Har velat prova det länge, och nu var det dags! :) Såååå kul, värsta adrenalinkicken! Att bara slänga sig/dyka från avsatsen ner mot vattnet och sedan studsa omkring. Haha! Riktigt roligt! :) Lennart kommenterade att nu kan jag inte klaga om hindren blir höga. Hjälp!! Måste lära mig att förbereda mig mentalt i hoppningen som jag gör med sådana här grejer. Det här bungyjumpet hade jag gjort i huvudet så många gånger att jag var inte alls nervös. Var helt redo att bara kasta mig ut och njuta :) 2017 ska jag verkligen jobba med det mentala!








Mer bilder på Instagram (aamaziingsara) och Facebook :)


ANNONS: