Jobbe-byxorna på!

Jobbe-byxorna på!

Stalldrömmar

13 oktober 2015, 19:42

Den där ridbanan...

Tisdag idag och det har regnat mer eller mindre HELA dagen. Trots det har vi varit flera tappra själar här på Örstorp som jobbat på utomhus under dagen. Till dem räknar jag mig själv, Ferdinand, Domingo och mina svärföräldrar som varit här och hjälp till.
  
Svärmor har grävt upp potatislandet som i dagsläget bestod mest av ogräs, och svärfar har fortsatt arbetet som vi påbörjade i helgen - att jämna till ridbanan! Det är ett projekt vill jag lova! Det skiljer ungefär 24 cm i höjd på tvären och ungefär 54 cm på längden. Man brukar räkna med att maxlutning är 1 % - dvs 10 cm per meter. Det innebär att rent tekniskt lutar min bana 4 cm för mycket på tvären och 9 cm på längden, Men i praktiken vill jag ha den ännu plattare.
  
På vissa sidor kan man läsa att banan inte får luta alls på tvären, och på andra ställen verkar det som om det är helt ok med lutning även på tvären... Inte helt lätt att veta vad som gäller, så jag kommer gå på min magkänsla och göra den mer eller mindre "så rak/platt i lod" som vi bara kan. Eftersom vi lägger dräneringsrör över hela banan behövs inte lutningen för att få en bra avrinning (bara dräneringsrören lutar). Lutar banan för mycket kommer det tvärtom att innebära att materialet riskerar att flyta bort vid ett kraftigt skyfall.
  
Vi har fortfarande lite kvar att jämna till, men det börjar bli rätt bra. Nästa steg är att bygga upp staketet så att vi får en fin liten sandlåda att lägga det nya gruset i när det sen kommer. Det innebär att jag just nu håller på att ta in offerter på stolpar, reglar och trallvirke. Det verkar som om det kan skilja rätt mycket på olika byggvaruhus så det är väl värt att kolla runt.
Vi har bestämt oss för att istället för att använda färdiga betongplintar, så ska vi gjuta ned stolpskor direkt i marken. Vi borrar helt enkelt ett hål med jordborren, sen fyller vi det med betong, och så sätter vi i stolpskon och låter det härda. Det blir mycket enklare än att använda de färdiga plintarna. Då måste vi inte tänka lika mycket på att hålet måste vara 100 % rakt, så länge stolpskon sätts i rak. Och så fyller betongen ut hela utrymmet i hålet så det blir dessutom stabilare än om man använder en färdig plint där det alltid blir lite luft runt om, hur man än gör.
  
Tanken är att vi ska börja gjuta/bygga staket redan till helgen, men då vill det till att vi har fått in alla offerter och kan få ut materialet i tid. Men om vi bara vet längden på reglerna kan vi börja borra hål och gjuta. Vi letar efter reglar i måtten nånstans mellan 4 och 5 meter. Det innebär att stolparna kommer att sitta med 2-2,5 meters mellanrum. Vi vill ju gärna hitta virke som ger så lite spill som möjligt. Httar vi t.ex. reglar i längden 4,20 m, så sätter vi stolparna på 2,10 m avstånd. Så mycket längre avstånd än 2,50 m vill jag dock inte ha för då blir det för instabilt. Reglarna skall ju stå emot rätt mycket tryck från gruset som läggs i den här gigantiska "sandlådan" som vi ska bygga.  
  
Imorgon ska jag försöka hinna ringa runt och ta in lite nya offerter på stenmjöl, men jag måste åka och hämta ny halm också så vi får väl se om jag hinner... Tiden räcker som vanligt inte till. I bildspelet kan du se lite bilder från värt arbete med dräneringsdiket och ridbanan som Gud glömde...!

ANNONS: