Portugal-bloggen

8 januari 2013, 23:46

Clinic för OS-ryttare!

Hej på er!

Igår fick jag veta att det ska vara en clinic i helgen för OS-ryttaren Goncalo Carvalho. Den kommer att hållas på min gamla arbetsplats, Classical Equines. Manuel ringde och hörde om det fanns platser kvar, vilket det gjorde, så han och jag ska få rida båda dagarna :) Jag ska rida Princess (den svarta som jag har lagt upp bilder på) och Manuel rider Queeny. Det ska bli så himla spännande, jag är taggad till tusen! Inte varje dag man får chans att träna för en så välmeriterad ryttare.

Goncalo tävlade en lusitano på OS, ni kanske redan har koll på det. Hästen heter iallafall Rubi och tillsammans tog dem sig till final i London. De gjorde en, enligt mig, fantastisk kür och jisses vad den hästen kan piaffera!

Nu går jag mest och längtar till helgen, men det har varit en bra vecka än så länge. Jag har ridit Princess på utebanan då underlaget är lite bättre nu när det inte har regnat. Det är fortfarande tungt, men förhoppningsvis får vi fibrerna nästa vecka så då håller vi tummarna att det ska bli bra. De nyblivna 3-åringarna har fått ha sadel för första gången. Allihopa skötte sig fint och gjorde ingen stor sak av det. Dem är i och för sig vana vid att ha longergjord och det var tydligen inte så stor skillnad. Jag har suttit på Ullisses för första gången igår. Jag tror jag har nämnt honom tidigare, han är iallafall på igångsättning efter att ha varit borta från arbete i ca 1 år pga strul med hovarna. Han känns fräsch och fungerar bra att rida. Jag gör såklart inget tufft arbete. Jag har bara jobbat i skritt och travat ett par varv åt båda hållen. Hoppas hoppas att han kommer gå att sätta igång för fullt. Tror det är en häst man kan ha mycket roligt med då han är välutbildad och har rutin på tävlingsbanorna.

Nu ska jag sova!

Astrid

ANNONS: