Portugal-bloggen

12 juli 2013, 01:51

Bakslag och hoppning

Idag kom det ett bakslag i ridningen med Falcao. Han har ju gått som en klocka ute och haft bra framåtbjudning. I veckan har jag bara ridit ute i måndags, sedan longerat o ridit ett pass inomhus. Idag hade jag Manuel som hjälp och gick ut för att rida ett pass (först longering inomhus). Hästen gick inte alls fram och då blir det så himla svårt att styra. Fick vara på honom rätt mycket och mot slutet började han bjuda av sig själv. Då är han verkligen hur fin som helst, men idag var det mycket jobb för att komma dit. Imorgon är det en ny dag och jag hoppas att han är bättre då. Red även Flor som sköter sig bra, hon är helt annorlunda att rida än halvbrodern. Hon är superlätt i kontakten och blir lite springig ibland. Det gäller att hitta en lugn takt och hålla den, låter enkelt men det är det inte. Framåtbjudning är iallafall INTE hennes problem :) Det är bra att ha hästar som är olika varandra då man får lära sig att lösa olika problem.

De andra pållarna sköter sig bra. Idag hoppade jag faktiskt med Elmo, Zarco och Venturoso. Himla roligt, även om det bara är 60 cm hemsnickrade hinder! Hade stolar och två plasttunnor som hinderstöd idag, men det går det med. Elmo är en hejare på att hoppa. Vickade upp tunnorna och tog ett par språng på den höjden som nog var nära 1 meter. Med tanke på att han hoppar så sällan så gjorde han det väldig bra. Rev första försöket, men inför andra tog han i allt vad han hade och gjorde ett riktigt fint språng högt över bommen.

Nä, nu måste jag sova! Ligger lite back på antal sovtimmar då jag är van vid att kliva upp runt 8 och brukar vara vaken länge. Nu stiger jag upp 6-7 på morgonen, men går fortfarande och lägger mig samma tid. Imorgon lär det inte bli bättre för på kvällen ska jag på födelsedagsmiddag. Det är min underbara vän Amelia (från tiden då jag jobbade hos Carneiro) som har fyllt 20. Det ska vi fira, men eftersom vi har bröllop på söndagen kan jag inte byta min lediga dag. Får kämpa mot tröttheten på lördag, men det är Amelia värd :)

Manuel var snäll och tog några fina bilder på mina bäbisar. Får tänka mer på att dra tillbaka axlarna och titta upp...

Natti

Astrid

Flor var less på att bli fotad mot slutet och räcker ut tungan :P

ANNONS: