23 augusti 2015, 11:57
Henrik vill vinna finalklassen
FOTO: Tomas Holcbecher
Hippsons utsända lyckades haffa Henrik von Eckermann i Aachen, inför kvällens stora EM-final. Som han vill vinna.
Text: Annika Grundberg
Henrik tog sig till EM-finalen som femte reserv. Han har för många fel för att slåss om medaljerna, men han är absolut med och slåss om prispengarna.
– Jag ska försöka putsa till siffrorna. Det är en klass i klassen och det handlar om 400 000 euro till vinnaren. Vid förra EM var det bara jag och Gerco Schröder som var felfria i finalen, säger han.
– Givetvis hade jag helst velat ha en medalj, men nu tävlar jag om pengarna i stället.
Hästen är fräsch
Cantinero är fräsch och pigg, annars hade inte Henrik startat.
– Min häst är 13 år men ändå oerfaren i sådana här sammanhang. Det är bra att få konditionen i kroppen. Även om vi hoppar Grand Prix annars så är det här något annat, och det ger bra erfarenhet inför nästa år, säger han och syftar på OS i Rio.
Här hittar du startlista och tv-tider inför i kväll
Henrik von Eckermann och Douglas Lindelöw intervjuas av SVT inför finalen, som de båda rider. FOTO: Annika Grundberg
ANNONS:
ANNONS: